+40 حقایق در مورد زبان - دارالترجمه رسمی پارسیس
40 حقیقت در مورد زبان

+40 حقایق در مورد زبان

آیا میدانید بیش از 7000  زبان گفتاری در جهان امروز وجود دارند ؟ در جهان طبق آمار دقیق از سایت ethnologue بیش از 7000 زبان مختلف برای برقراری ارتباط وجود دارد که هر ساله تعداد این زبان ها بر اساس آمار تغییر می یابد اما در بین همه این زبان های موجود زبان های نادر بیشتر احتمال کاهش و از بین رفتن دارند .

حقایق زبان

ما در این مقاله به معرفی +40 حقایق در مورد زبان و واقعیت های جالبی که با خود دارند را و باعث تعجب شما خواهند شد اشاره خواهیم کرد پس با ما همراه باشید.

1- زبانی که در دنیا توسط 8 نفر صحبت می شود

آیا میتوانید این موضوع را تصور کنید که زبان Busuu در جهان تنها توسط  8 نفر صحبت می شود , خواستگاه اصلی و پیدایش زبان Busuu  در زبان بانتوی جنوبی کامرون بوده که ریشه در خانواده زبان های نیجر-کنگو در قاره آفریقا و کشورهای آفریقایی دارند . طبق آمار دقیق در سایت ethnologue در سال 1986 حدود 8 نفر  و در سال 2005 حدود 3 نفر به این زبان صحبت میکردند .

اگر نیاز به ترجمه به بیش از 60 زبان زنده دنیا را دارید میتوانید به صورت کاملا آنلاین و سریع در خواست خود را از بخش ثبت سفارش ترجمه واقع در صفحه اصلی برای ما ارسال نمایید تا در کمترین زمان ممکن پاسخگوی شما باشیم اکنون میتوانید از طریق لینک زیر اقدام نمایید

ثبت سفارش ترجمه

2- در ایالات متحده بیش از 300 زبان صحبت می شود

ایالات متحده یکی از متنوع ترین کشورهای جهان است به طوری که تعداد زیادی از مهاجران منحصر به  فرد  در ایالات متحده زندگی میکنند که در گذشته به دلیل تصویب قوانین کنگره آمریکا بر اساس اعلام استقلال ایالت متحده در سال 1776 بسیاری از آنها در انتخاب زبان رسمی مشکل داشتند.

3- زبان رسمی در آمریکا وجود ندارد

با اینکه تعداد بسیار زیادی زبان در ایالات متحده وجود دارد اما تا کنون هیچ زبان رسمی در آمریکا وجود ندارد , برخی فکر میکنند زبان رسمی این ایالت انگلیسی است اما اینگونه نیست لذا برای مهاجران زیادی که در این قاره مهاجرت می کنند در مواجهه با زبان های مختلف سردرگم خواهند شد .

4- زبان محاوره ای منقرض خواهند شد

زبان های گفتاری یا زبان های محاوره ای نوعی زبان است که برای ارتباط کلامی مورد استفاده قرار میگیرند این زبان ها در جهان منقرض خواهند شد اگر و تنها اگر کسی نتواند آن را صحبت کند یا به نوعی با استفاده از صحبت کردن و آموزش آن را به نسل بعدی منتقل نکند چنین زبان های از بین خواهند رفت و گویش در این زبان وجود نخواهند داشت بد نیست بدانیم حدود 241 زبان در جهان منقرض شده اند .

5- نیمی از جمعیت جهان تنها به 23 زبان صحبت میکنند

جالب است بدانید تقریبا نیمی از جمعیت جهان تنها به 23 زبان صحبت میکنند و این در مقایسه با بیش از 7000 زبان در جهان جالب توجه است .

6- نیمی از جمعیت جهان  دو زبانه هستند

بد نیست بدانیم حداقل نیمی از جمعیت جهان دوزبانه هستند و قادرند علاوه بر زبان مادری خود به یک زبان دیگر تسلط داشته باشند مثلا اگر بخواهیم انگلیسی را به عنوان زبان دوم در نظر بگیریم جالب است بدانید بیشتری کشورهایی که میتوانند علاوه بر زبان رسمی خود به انگلیسی صحبت کنند شامل کشورهای سوئد ،نروژ،هلند، استونی، دانمارک، اتریش وفنلاند در لیست رتبه بندی کشورهای جهان در یادگیری زبان انگلیسی برتر خواهند بود

7- یک کشور بیش از 800 زبان دارد

پاپوآ گینهٔ نو کشوری در اقیانوسیه به عنوان کشوری است که بیشترین تعداد زبان در جهان را به خود اختصاص داده است اگر بخواهیم دقیقتر آمار بدهیم چیزی حدود 841 زبان بوده که حدود 41 زبان از آن منقرض شده اند

8- بیشترین کتاب های ترجمه شده

جالب است بدانید کتاب های مقدس از جمله کتاب قرآن و کتاب انجیل از جمله که کتاب هایی هستند که رکورد دار بیشترین کتاب های ترجمه شده در جهان خواهند بود

اما غیر از این دو کتاب کتاب پینوکیو که شاید همه شما آن را بشناسید به حدود 260 زبان ترجمه شده است و یا کتاب های داستانی دیگر چون آلیس در سرزمین عجایب به بیش از 90 زبان منتشر شده اند لازم به ذکر است کتاب مذهبی از جمله قرآن بیشترین تاثیر را در جهان گذاشته اند هر چند ممکن است به نسبت کتاب های دیگر تعداد زبان کمتری ترجمه شده باشند

در صورتی که نیاز به ترجمه تخصصی کتاب دارید میتوانید با ارسال درخواست و مشاوره با کارشناسان ما در دارالترجمه رسمی پارسیس از ترجمه دقیق و با کیفیتی در کمترین زمان ممکن برخوردار شوید .

9- قدیمی ترین زبان نوشتاری جهان

جالب است بدانید قدیمی ترین زبان نوشتاری جهان متعلق به سومری ها با قدمت حدود 3500 سال قبل از میلاد مسیح و بدنبال آن مصریان با حدود 3300 سال قبل از میلاد و قدمت زبان چینی به 1250 سال قبل از میلاد برمیگردد .

10- زبان عشق

زبان فرانسوی امروزه در جهان به عنوان زبان عشق نامیده می شود , نه تنها به دلیل شناخت لهجه بلکه فرانسه و ایتالیا به عنوان مکان هایی رویایی و عاشقانه نیز به حساب می آیند و ابراز عاطفه و محبت در این کشورها بسیار زیاد است .

11-کوچکترین الفبا در جهان

زبان های پاپوآن یا Papuan languages زبان های غیر استرالیایی است که در  حدود 4 میلیون نفر از گینه نو و جزایر همجوار با آن صحبت می شوند این زبان تنها 11 حرفه دارد و این امر آن را به کوچکترین الفبا در زبان جهان تبدیل کرده است .

12- سرگذشت زبان ها و تاثیر پذیری از زبان دیگر

تقریبا تمام زبان های جهان تحت تاثیر زبان دیگری بوده اند این هم به لطف تنوع و مهاجرت افراد در نقاط مختلف جهان به وجود آمده است .

سرگذشت زبان ها داستانی شنیدنی دارد اما توضیح مفصل آن جایز نیست به طور مختصر بد نیست بدانیم ارتباط  , مخصوص تمامی موجودات روی زمین است که برخی به صورت کلامی و برخی غیر کلامی بوده که توسط خداوند متعال آفریده شده اند از انسان ها گرفته تا حیوانات همگی با هم ارتباط برقرار میکنند از زنبورها گرفته تا مورچه ها و از نهنگ ها گرفته تا میمون ها همگی دارای ارتباط غیر کلامی هستند اما فقط انسان ها می باشند که زبان را توسعه داده و از مجموعه ای از سیگنال ها ی صوتی استفاده میکنند که از پیش تنظیم شده و به صوت و زبان تبدیل شده اند .

گفتار و آوای صدا در زبان انگلیسی

گفتار و آوای صدا در زبان انگلیسی

گفتار ما حتی از نظر جسمی با گفتار حیوانات متفاوت است این عمل از مرکز گفتاری قشر مغز نشات میگیرد و صدا و معنا را بر اساس تفکر و منطق بیرون می آورد .

اجداد ما از حضرت آدم بیش از 5700 سال پیش بوده که توسط خداوند متعال به عنوان برترین خلقت در زمین قرار داده شده است لذا در این بین زبان های مختلفی در جهان به وجود آمدند و برخی نیاز به زبان دیگر تغییر یافته اند .

13- زبان باسک هیچ ارتباطی با زبان دیگر ندارد

زبان باسک تنها زبانی است که هیچ ارتباطی با دیگر زبان ها روز جهان ندارد این زبان در مناطق بین فرانسه و اسپانیا صحبت می شود این امر به منزوی شدن این زبان کمک کرده است

14- بیشترین زبان رسمی متعلق به کدام کشور است

در حالی که کشور آمریکا هیچ زبان رسمی ندارد اما آفریقای جنوبی کشوری در جنوب قاره آفریقا است که به دلیل تنوع در فرهنگ و ایالت دارای 11 زبان رسمی  است .

15 – بیشترین زبان مورد استفاده در دنیا

جالب است بدانید پرکاربردترین زبانهای جهان امروزه با بیش از 1.3میلیارد سخنگو متعلق به زبان چینی است . لذا اگر بخواهید در یک رتبه بندی دقیق  زبان ها جهان را در کنار هم قرار دهید میتوانیم به زبان چینی , انگلیسی , اسپانیایی , فرانسوی , هندی , عربی و غیره اشاره نماییم

16-زبان جنگ

یکی از زیباترین زبان ها یادگیری زبان روسی است این زبان امروزه به عنوان زبان رسمی کشور روسیه تلقی شده که در کشور اوکراین نیز توسط بسیاری از مردم این کشور صحبت می شود لازم به ذکر است اکثر مردم زبان روسی را به عنوان زبان جنگ تلقی میکنند .

17-زبان انگلیسی زبان غالب در جهان است

در حالی که انگلیسی مجهزترین زبان در جهان به حساب نمی آید اما یادگیری زبان انگلیسی به عنوان زبان غالب در جهان از اولویت بسیار بالای برای کشورهای مختلف جهان به حساب می آید همانطور که در موارد بالا ذکر شد بسیاری از کشورها که به دو زبانه بودن معروف هستند زبان انگلیسی را نیز به عنوان زبان رسمی خود قبول کرده اند .

18- زبان رسمی هوا

آیا تا به حال می دانستید چنین زبانی وجود دارد ؟ زبان رسمی هوا مخصوص هواپیما است این زبان از الفبای یکسان برای تمامی خلبانان و خدمه به زبان انگلیسی بیان می شود و در همه جای دنیا یکسان است هیچ کلماتی اضافه ندارد و از ادبیات محترمانه در قالب یک کتابچه کوچک به خلبان و یا خدمه داده شده تا بتواند از روی آن برای مسافران بخوانند و نکات ایمنی و تشریح سفر را به صورت خلاصه و محترمانه توضیح دهند

19- طولانی ترین الفبای جهان

اگر تا به حال نمی دانستید که کدام زبان در جهان بیشترین الفبا را دارد بهتر است هم اینک بدانیم زبان کامبوج بیش از 73 الفبای طولانی داشته که به عنوان یکی از سخت ترین زبان های جهان به حساب می آید .

20- زبان بر پایه نمادها و نشانه ها

زبانی که بر پایه نماد ها و نشانه ها استوار و به نوعی ان را واژه نگار میگویند زبان چینی است , زبان چینی از واژه‌نگاشت یا لوگوگرام تشکیل شده که به نوعی به آن زبان سمبل ها نیز خواهند گفت .

21- سخت ترین زبان دنیا برای یادگیری

زبان ماندارین به عنوان اصلی ترین زبان چینی به عنوان سخت ترین زبان های برای یادگیری بوده که به دلیل وجود لوگوگرام های مختلف و دارا بودن بیش از 8000 سمبل و به طور معمول برای خواندن یک روزنامه دارای 3000 نماد میتوانیم آن را به عنوان سخت ترین زبان جهان نام برد .

22 – ریشه کلمه alphabet یونانی است

کلمه Alphabet با اینکه به عنوان یک کلمه انگلیسی بیان می شود اما ریشه آن در زبان یونانی است کلمه Alphabet  از دو کلمه Alpha  و Beta  تشکیل شده که از زبان یونانی با معنی مختلفی گرفته شده است

23-اولین زبانی که چاپ شد

جالب است بدانید اولین زبانی که بر روی یک نسخه کاغذی چاپ شد زبان آلمانی بود که توسط مخترع دستگاه چاپ یوهانس گوتنبرگ به نگارش و چاپ در آمد

24-محبوب ترین زبانها در اینترنت

جالب است بدانید زبان انگلیسی و زبان فرانسوی دو زبان مشهور و محبوب در اینترنت به حساب می آیند که این دو زبان اکثرا در تمامی خدمات ترجمه سایت و یا پرتال های های علمی و غیره مورد استفاده قرار میگیرند

25- نیجریه بیشترین کشور انگلیسی زبان است

شاید برایتان جالب باشد که کشور نیجریه در قاره آفریقا حدود 90 میلیون نفر جمعیت دارند که به زبان انگلیسی صحبت میکنند اما در حالی که در کشور انگلستان تنها حدود 60 میلیون نفر به زبان انگلیسی تکلم میکنند .

27- گویش ها و لهجه های انگلیسی

آیا می دانید که در زبان انگلیسی بیشتر 24 گویش مختلف تنها در کشور آمریکا وجود دارد شما میتوانید در اینترنت از افراد بومی ایالات متحده سوال کنید که مثلا افرادی که ساکن نیویورک هستند آیا لهجه یکسانی با افرادی که ساکن بوستون و یا کالیفرنیا می باشند دارند و یا متفاوت به نظر می رسند .

28- تسلط زبان انگلیسی در دنیای دیجیتال

علاوه بر اینکه زبان انگلیسی در دنیا به عنوان زبان بین المللی شناخته شده است اما در دنیای دیجیتال نیاز بیش از 80 درصد اطلاعات ذخیره شده توسط رایانه ها به زبان انگلیسی خواهد بود .

29- سریع ترین زبان جهان

جالب است بدانید که زبان ژاپنی نسبت به هر زبان دیگر فوق العاده سریع تر است حتی از زبان چینی که در رتبه دوم سرعت قرار دارد

30- زبان ژاپنی و چینی ربطی به هم ندارند

با توجه به اینکه قبلا در موارد بالا در مورد سرگذشت زبان ها و تاثیرپذیری زبان های از یکدیگر شنیدیم بد نیست بدانیم زبان ژاپنی و زبان چینی هیچ ارتباطی با هم ندارند اما سیستم نوشتاری آنها با هم مشابه است و کلمات آنها به هیچ وجه با هم یکسان نیستند .

31-انگلیسی هیچ موسسه راهنمایی ندارد

از بین 10 زبان پرکاربرد در جهان انگلیسی به عنوان برترین زبان برای ترجمه بوده که هیچ موسسه زبان به انگلیسی به عنوان راهنما و تایید شده وجود ندارد زیرا کارشناسان میتوانند قوانین زبان را در هر کشوری با توجه به ماهیت عمومی بودن زبان انگلیسی در قالب آموزشگاه زبان انگلیسی دیکته کنند اما قدرت تعیین کننده ای نخواهند داشت .

32- انگلیسی بروزترین زبان جهان است

هر سال در فرهنگ لغت انگلیسی  تقریبا 4000 کلمه جدید اضافه می شوند این امر در نتیجه تنوع زبان و فناوری بوده که منجر به جایگزینی کلمات جدید برای کلمات قدیمی خواهد بود لذا زبان انگلیسی امروزه به عنوان بروز ترین زبان جهان شناخته می شود

33- گرامر زبان انگلیسی کوتاه ترین دستور زبان را دارد

جالب است بدانید در گرامر زبان انگلیسی کلمه برو به عنوان کوتاه ترین دستور زبان و یا جمله ای است که به افراد دستور میدهد تا یک مکان را ترک کنند اینجا موضوعی نوشته نخواهد شد بله فقط با کلمه Go  قابل درک خواهد شد

34- ریشه نشان Order of the Garter از کجا است

با کمال تعجب شاید تا به حال در مورد نشان بند جوراب چیزهایی را شنیده اید که پادشاهان انگلستان آن را به اطرافیان و افراد مشهور می دادند  اما علاوه بر رشته تاریخی این نشان در کشور فرانسه نیز از این شعار تاریخی یاد می شود

35- تاریخ پیدایش زبان انگلیسی

گرچه امروزه کشور انگلستان به عنوان مهد زبان انگلیسی در جهان شناخته شده است اما ریشه و تاریخ این زبان در آلمانی و قومی در سواحل آلمانی غربی بودند که به انگلسات امروزی مهاجرت کردند .

36- قاره آسیا بیشترین زبان ها را در خود دارد

قاره کهن یا همان قاره آسیا بیش از 2300 زبان در خود دارد اما با کمال تعجب بیشتر این زبانها شناخته شده نبوده و به عنوان زبان های نادر یاد می شوند در حالی که اروپا تنها 286 زبان را در اختیار دارد .

37- الفبای انگلیسی کمتر از گذشته است

شاید نمی دانستید که الفبای انگلیسی در گذشته 28 حرف داشت اما اکنون 26 حرف دارد

38-بیش از 200 زبان مصنوعی در جهان وجود دارد

جالب است بدانید در جهان بیش از 200 زبان جعلی و مصنوعی وجود دارد که از کتاب ها و داستان ها و فیلم ها و ساخته شده اند برای مثال زبان کلینگون یکی از آنها است که برای مجموعه فیلم جنگ ستارگان ساخته شده بود

39-ایتالیایی زبان رسمی ایتالیا نیست

ممکن است تا به حال نمیدانستید که زبان ایتالیایی زبان رسمی در کشور ایتالیا نیست اما به دلیل اینکه مردم کشور ایتالیا آن را به عنوان زبان رسمی برگزیدند در جهان به عنوان زبان رسمی شناخته می شود اما در اصل زبان فلورنتین یا Florentine dialect  شناخته خواهد شد .

گویش فلورنتین یه عنوان یک زبان عاشقانه در ایتالیا است که در شهر معروف فلورانس تکلم می شود . این زبان در سال 1861 به طور رسمی توسط پادشاه ملی ایتالیا معرفی شد .

40- در زبان آلمانی سه جنسیت به کار می رود

در حالی که بیشتر زبان های جهان در تعین جنسیت از زن و مردم استفاده میکنند اما در زبان آلمانی سه جنسیت به صورت رسمی شناخته می شود جنسیت مرد , جنسیت زن و خنثی

41- زبان انگلیسی بیشترین کلمات را دارد

بیشترین کلمات در زبان متعلق به زبان انگلیسی بوده که در حدود 250.000 کلمه می باشد

42- کره شمالی و کره جنوبی به زبان مختلف سخن می گویند

مدت ها است که کشور کره شمالی و کره جنوبی از هم جدا شده است  و قواعد و دستور واژگان مختلف و جدایی از هم دارند لذا زبان کره شمالی با کره جنوبی متفاوت خواهد بود

نوشتهٔ پیشین
چه تعداد لهجه اسپانیایی در جهان وجود دارند ؟
نوشتهٔ بعدی
دیکشنری آلمانی

پست های مرتبط

نتیجه‌ای پیدا نشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست