دیکشنری عربی - دارالترجمه رسمی پارسیس

زبان عربی امروزه یکی از زبان های پر طرفدار در جهان ,خصوصا کشورهای خاورمیانه است , امروزه زبان عربی در مناطق بزرگی از شمال آفریقا , شبه جزیره عربستان و سایر کشورها صحبت می شود .

عربی یک زبان نسبتا چالش برانگیز است , این زبان اصلی جهان عرب بوده و نفوذ آن را میتوان در سایر کشورهای جهان پیدا نمود.یادگیری و آموزش زبان عربی هنوز هم برای بسیاری از زبان آموزان دشوار بوده به همین دلیل است که  وجود فرهنگ لغت های مختلف به عنوان مکملی قوی برای افزایش مهارت در زبان عربی قلمداد خواهند شد .

ما در این مطلب به معرفی چندین دیکشنری عربی که به صورت آنلاین و آفلاین قابل استفاده هستند خواهیم پرداخت اگر نیاز به استفاده از دیکشنری عربی دارید با ما همراه باشید .

دیکشنری عربی به فارسی

دیکشنری عربی به فارسی

دیکشنری عربی به فارسی

زبان عربی و زبان فارسی از سیستم نوشتاری یکسانی بهره می برند لذا یادگیری زبان عربی برای فارسی زبانان به نسبت کسانی که ریشه زبان آنها خطوط لاتین است بسیار آسان می باشد اما با این اوصاف تفاوت از معانی , گرامر و اصطلاحات تفاوت های زبانی را خلق کرده است .

چاره این کار استفاده از دیکشنری عربی بوده که به زبان مقصد تعاریف و اصطلاحات را به بهترین شکل ممکن ارائه می دهد .امروزه در اینترنت منابع ارزشمندی از فرهنگ لغات واژگان تخصصی عربی به فارسی وجود دارد برخی به صورت کتاب و برخی به صورت نرم افزار می باشند

معرفی کتاب فرهنگ لغات جامع عربی به فارسی  

یکی از بهترین کتاب های فرهنگ لغت جامع عربی به فارسی را میتوان به کتاب فرهنگ لغت نوین المعجم الحدیث اشاره کرد , این کتاب با دارا بودن بیش از 7000 واژه تخصصی و اصطلاحات جدید مناسب استفاده دانشجویان رشته زبان عرب و یا زبان آموزان عربی خواهد بود .

اساس کار انتشار این کتاب منابعی چون کتاب المنجد فی اللغة و المعجم الوسیط بوده که حاصل تحقیق بیش از 17 سال روی معادلات و واژه های عربی بوده که در زبان عرب بسیار پرکاربرد خواهد بود .

کتاب فرهنگ لغات جامع عربی به فارسی یک منبع عالی , مختصر و مفید برای دانشجویانی است که علاقه مند به یادگیری زبان عربی می باشند خواهد بود .

دیکشنری عربی به فارسی برای اندروید

همانطور که می دانید دیکشنری و فرهنگ لغت های زیادی در اینترنت وجود دارند که رایگان نیستند برخی در قالب کتاب و برخی در قالب نرم افزار بوده که برای تهیه آن باید هزینه کنیم البته جدای از قابلیت های مختلف در نرم افزار ها و کتاب ها  ما در اینجا به معرفی یک نمونه دیکشنری عربی به فارسی برای نسخه اندروید(Android )  خواهیم پرداخت که هم رایگان بوده و هم اینکه توسط کاربران زیادی مورد تمجید قرار گرفته است .

نرم افزار دیکشنری عربی به فارسی و بالعکس مرجع یکی از این نرم افزار ها است

جهت دانلود نرم افزار دیکشنری عربی به فارسی مرجع کلیک کنید

دانلود دیکشنری مرجع

دیکشنری عربی به فارسی برای iOS

برای نسخه iOS نیز فرهنگ لغت و دیکشنری تخصصی زیادی وجود دارند اما آنچه اکه انتخاب ما در این جا و از دید کاربران نیز امتیاز بالاتری نسبت به بقیه گرفته است دیکشنری عربی به فارسی قاموس است .

جهت دانلود دیکشنری عربی به فارسی قاموس بر روی لینک زیر کلیک کنید

دانلود دیکشنری قاموس

 

دیکشنری آفلاین عربی

دیکشنری آفلاین عربی

دیکشنری آفلاین عربی 

در این بخش به معرفی سایت هایی خواهیم پرداخت که میتوانید بدون استفاده از اینترنت از امکانات آنها بهره مند شوید

Lane’s dictionary

دیکشنری و واژگان تخصصی Lane’s  یک مجموعه واژگان تخصصی از عربی به انگلیسی بوده که توسط ادوارد ویلیام لین در 8 جلد در قرن 19 منتشر شد .

در این فرهنگ لغت کلمات عربی به زبان انگلیسی تعریف  و توضیح داده شده است جالب اینجا است که ویلیام از دانش خود در زمینه عربی برای تعاریف کلمات به زبان انگلیسی استفاده نکرده است بلکه از تعاریف فرهنگ لغات قدیمی و کلاسیک زبان عربی که در قرون وسطی رواج داشت بهره برده است.

مهمترین نکته در استفاده از این فرهنگ لغت عربی به انگلیسی این است که علاوه بر متون عربی و انگلیسی از متون یونانی و عبری نیز استفاده میگردد .

لازم به ذکر است این فرهنگ لغت برای کامپیوتر بوده و میتوان از آن به صورت آفلاین استفاده نمود از طرفی علاوه بر نسخه ویندوز بر روی نسخه لینوکس و مک نیز قابل اجرا خواهد بود .

دانلود Lane’s dictionary برای ویندوز و مک

دانلود Lane’s dictionary برای لینوکس

 

 فرهنگ لغت Arabic Almanac 

این فرهنگ لغت شاید یکی از بهترین فرهنگ لغت های نسخه آنلاین از سری فرهنگ لغت مترجم مشهور آلمانی Hans Wehr است که میتوان آن را به صورت آفلاین نیز دانلود کرد.

وب سایت Eitaal به عنوان مرجع اصلی دیکشنری عربی به انگلیسی Arabic Almanac  بوده که علاوه بر زبان عربی به انگلیسی , زبان اردو را نیز پشتیبانی میکند

جهت استفاده به صورت آنلاین و آفلاین به وب سایت مرجع مراجعه نمایید

سایت مرجع

 

فرهنگ لغت Al-Mawrid 

فرهنگ لغت عربی الموارید یک دیکشنری تخصصی عربی با دارا بودن بیش از 50000 کلمه از اصطلاحات عربی و مفاهیم بوده که به بسیاری از ضمائم مرتبط است .

لازم به ذکر است نسخه 7 فرهنگ لغت عربی به انگلیسی Al-Mawrid کاملا آنلاین می باشد در حال حاضر میتواند آن را یکی از پیشرفته ترین فرهنگ لغت معاصر عربی به انگلیسی نیز دانست که توسط دکتر روحی بعلبکی تالیف شده است .

جهت استفاده به صورت آنلاین و آفلاین لطفا به سایت مرجع مراجعه نمایید

سایت مرجع

دیکشنری آنلاین عربی

دیکشنری آنلاین عربی

دیکشنری آنلاین عربی

در این بخش به معرفی سایت هایی خواهیم پرداخت که میتوانید با استفاده از اینترنت از امکانات آنها بهره مند شوید

دیکشنری آکسفورد عربی به انگلیسی و بالعکس

لغتنامه آنلاین آکسفورد به عنوان یکی از واژه نامه های  بسیار خوب می باشد که با دارا بودن مفاهیم و مثال های متعدد به عنوان مرجع مخفف ها نیز برای ترجمه عربی و انگلیسی بسیار توصیه شده است .

البته این دیکشنری هم نسخه رایگان دارد و هم یک مدل اشتراکی که با پرداخت هزینه حدود 80 تا 100 دلار آمریکا است که امکانات بسیار زیادی را به آن اضافه خواهد کرد جالب است بدانید اگر قدرت خرید دارید حتما آن را توصیه می کنیم زیرا ارزش خرید دارد هر چند ممکن است گران به نظر برسد در هنگام خرید حتما نسخه 2014 به بعد را خریداری کنید

سایت مرجع

 

دیکشنری عربی به آلمانی Langenscheidt

ما قبلا این فرهنگ لغت را در بخش دیکشنری آلمانی توضیح دادیم , فرهنگ لغت عربی به آلمانی و آلمانی به عربی Langenscheidt برای استفاده زبان آموزان و به کارگیری آخرین مفاهیم و اصطلاحات پرکاربرد بسیار مناسب و ضروری است

جالب است بدانید به دلیل افزایش تقاضا از سال 2015 این فرهنگ لغت آنلاین به صورت رایگان قابل استفاده خواهد بود

سایت مرجع

 فرهنگ لغت AraMaster

AraMaster نیز یکی دیگر از لغت نامه های آنلاین بوده که به نوعی از منابع دیکشنری عربی به انگلیسی Arabic Almanac استفاده میکند و آن را با لغتنامه AraTools ترکیب میکند اما واژه نامه AraMaster بسیار سریعتر , جامع تر و آسان تر است

لازم به ذکر است این لغت نامه برای زبان آموزان مبتدی و متوسط مناسب خواهد بود , فرهنگ لغت آنلاین AraMaster تمام اشکال افعال  و مشتقات  و ریشه کلمات را کامل به همراه ترجمه و صوت ارائه خواهد داد

سایت مرجع

 واژگان عربی کلاسیک Lissan و Baheth

در صورتی که نیاز به ترجمه متون عربی که به زبان عربی کلاسیک نوشته شده است را دارید هر دو ب سایت lisaan و baheth  منایع بسیار خوبی از واژگان عربی به همراه توضیحات خواهد بود

سایت lisaan  خود به عنوان بزرگترین منبع واژگان عربی معرفی میکند این سایت از منابع كتاب العين  ( Kitab al-‘Ayn) و همچنین کتاب المحکم بهره می برد .

Lisaan  قصد دارد یک فرهنگ لغت جامع از زبان عربی تا به امروز ارائه دهد اما نظر کاربران در این خصوص آنچنان که باید و شاید خوب نبود و هدف از معرفی تنها استفاده از امکانات سایت lisaan  و baheth  بوده است

 فرهنگ لغت Arabterm

دیکشنری و فرهنگ لغت Arabterm  بیشتر مربوط به اصطلاحات و مفاهیم فنی و سیاسی است این سایت یک پایگاه مفید با حدود 150000 کلمه با بیش از 500000 اصطلاح قادر است انواع واژه ها و اصطلاحات پرکاربرد در زمینه های تخصصی مهندسی عمران , برق , صنایع نساجی و کلیه رشته های تخصصی دانشگاه به زبان های عربی , انگلیسی , آلمانی و فرانسوی ارائه دهد

دیکشنری آنلاین چند زبانه Arabterm  محصول مشترک سازمان آموزشی اتحادیه عربی (ALECSO )  و توسعه اقتصادی فدرال آلمان (BMZ ) خواهد بود

 فرهنگ لغت آنلاین Aratools

این سایت بیشتر برای مبتدیان مفید خواهد بود که ریشه کلمات را به همراه صدا به شما نشان خواهد داد , بنابراین اگر ریشه کلمات را نمی دانید فقط کافی است در بخش تایپ متن کلمه مورد نظر خود را به زبان عربی تایپ کرده و ریشه متون را مشاهده کنید .

علاوه بر آن حالت های مختلف یک فعل و ضمایر را به شما به صورت دقیق نشان خواهد داد . لازم به ذکر است این سایت دارای نسخه Android و iPhone نیز بوده که البته استفاده از این نرم افزارها به صورت رایگان نیست به همین دلیل ترجیح داده می شود که از نسخه وب استفاده کنیم .

نوشتهٔ پیشین
دیکشنری آلمانی
نوشتهٔ بعدی
بهترین کتاب برای مترجمان

پست های مرتبط

نتیجه‌ای پیدا نشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست