10 نمونه دیکشنری آنلاین - دارالترجمه رسمی پارسیس

به‌طورکلی دیکشنری و یا فرهنگ لغت آنلاین جزء اصلی‌ترین آموزش‌ها برای یادگیری ساختار زبانی است. امروزه اکثر مردم به واژه‌نامه‌های آنلاین تکیه می‌کنند تا بتوانند معانی تخصصی واژه‌های مختلف را جستجو کرده و ساختار آن‌ها را تشخیص دهند. فرض کنید اگر در حال خواندن یک مقاله تخصصی هستید و یا می‌خواهید از یک کتاب قدیمی مفاهیم مهمی را استخراج‌کنید که به زبان دیگری می‌باشد قطعاً شما به یک دیکشنری و یا فرهنگ لغت آنلاین احتیاج خواهید داشت. آشنایی با انواع اصطلاحات پیچیده، گویش‌های بومی و مبهم، تفسیر جامع لغات همه تنها توسط dictionary قابل‌تشخیص خواهد بود. اگر می‌خواهید از بهترین فرهنگ‌های لغت در زبان‌های مختلف استفاده کنید ما در این مطلب شمارا با 10 نمونه دیکشنری آنلاین آشنا خواهیم کرد. پس در ادامه با ما همراه باشید.

ماهیت دیکشنری آنلاین

همان‌طور که می‌دانید همه ما امروزه در عصر دیجیتالی زندگی می‌کنیم. ما می‌توانیم به‌راحتی یک کلمه را تایپ کرده و با استفاده از انواع نرم‌افزارهای دیکشنری آنلاین ترجمه آن را به همراه تفاسیر به‌راحتی دریافت کنیم. ما می‌توانیم غلط‌های املایی را اصلاح‌کرده و ساختار جمله را توسعه بخشیم. همه این موارد دلیل خوبی برای افزایش مهارت نوشتاری و گفتاری بین زبان‌های مختلف است. فرهنگ لغت یک لیست الفبایی از کلمات و معانی آن‌ها است. فرهنگ لغت به کاربران کمک می‌کند تا تعاریف را به‌گونه‌ای به دست آورند تا درک بهتری از کلمه و درک کلی بهتر یک‌زبان را داشته باشند. در بسیاری از رایانه‌ها فرهنگ لغت الکترونیکی وجود ندارد، بااین‌حال، با دسترسی به اینترنت، صدها فرهنگ لغت آنلاین رایگان وجود خواهد داشت.

فرهنگ لغت آنلاین

دلایل استفاده از فرهنگ لغت آنلاین چیست؟

استفاده از فرهنگ لغت و یا همان dictionary علاوه بر اینکه به‌عنوان یک ابزار حیاتی در یادگیری یک‌زبان جدید به‌حساب می‌آید باعث خواهد شد طبق موارد زیر به اهداف خود نزدیک شوید.

  • معانی یک کلمه را از زبان مبدأ به مقصد می‌توانید جستجو نمایید.
  • املای درست یک کلمه را می‌توانید بررسی کنید.
  • ساختار دستوری و اطلاعات گرامری کلمات را متوجه خواهید شد و حتی می‌توانید زمان فعل را بررسی کنید.
  • مترادف و متضاد کلمات را مشاهده خواهید کرد.
  • قسمت گفتار صوتی یک کلمه را می‌توانید بشنوید و بیاموزید.
  • می‌توانید نمونه‌های از کلمات را در جمله‌ها مشاهده کنید.

واژگان و اصطلاح‌نامه

تفاوت بین فرهنگ لغت و اصطلاحنامه

فرهنگ لغت برای توصیف معنای یک کلمه استفاده می‌شود درصورتی‌که اصطلاح‌نامه برای گروه‌بندی کلمات مختلف با همان معنی (مترادف) و کلمات مشابه استفاده می‌شود. به‌عنوان‌مثال، جستجوی کلمه کامپیوتر در فرهنگ لغت فارسی آن را به کلمه رایانه تعریف خواهد کرد. جستجوی کلمه رایانه در اصطلاح‌نامه ممکن است کلماتی مانند PC، CPU، ماشین‌حساب، چرتکه و لپ‌تاپ را که می‌توانید به‌جای کلمه رایانه استفاده شود، بیان کند.

اصطلاح‌نامه یا فرهنگ جامع

یک اصطلاح‌نامه می‌تواند شامل موارد ذیل باشد:

  1. یک اصطلاح‌نامه یک ابزار نرم‌افزاری است که همراه با برخی از پردازنده‌های کلمه ساخته‌شده که مترادف کلمات انتخاب‌شده را در دستور کار قرار می‌دهد. کاربرانی که از Microsoft Word استفاده می‌کنند می‌توانند با برجسته کردن کلمه موردنظر برای جستجو و فشردن کلید میانبر Shift + F7 یک اصطلاح‌نامه را باز کنند.
  2. اصطلاح‌نامه یک کتاب جامع و برنامه نرم‌افزاری یا خدمات آنلاین است که کلمات جایگزین یا مشابه یک کلمه را ارائه می‌دهد. به‌عنوان‌مثال، جستجوی امید ممکن است مترادف‌هایی مانند دستاورد، ایمان، جاه‌طلبی و خوش‌بینی را برگرداند.

اصطلاحنامه در مقابل دیکشنری

همان‌گونه که بیان شد اصطلاح‌نامه فرهنگ لغت جامع برای گروه‌بندی کلمات مختلف با همان معنی (مترادف) و کلمات مشابه استفاده می‌شود. از طرف دیگر، یک دیکشنری به‌منظور توضیح تعریف یک کلمه است. به‌عنوان‌مثال، جستجوی کلمه کامپیوتر در اصطلاح‌نامه ممکن است کلماتی مانند PC، CPU، ماشین‌حساب، چرتکه و لپ‌تاپ را بیان کند؛ اما با جستجوی کلمه رایانه در فرهنگ لغت، این کلمه را مانند آنچه در تعریف رایانه بیان می‌شود، تعریف می‌کند.

چرا به اصطلاح نامه احتیاج داریم

چرا کسی به یک اصطلاحنامه در رایانه احتیاج دارد؟

اصطلاحنامه در هنگام نوشتن نامه الکترونیکی، نامه یا کاغذ برای یافتن معنی جایگزین برای کلمات در رایانه استفاده می‌شود. به‌عنوان‌مثال، تکرار همان کلمه در طول نوشتار شما می‌تواند برای خواننده تکراری باشد و می‌توانید از یک اصطلاح‌نامه استفاده کنید تا مترادف کلمه را به دست آورید.

اصطلاح‌نامه همچنین می‌تواند برای کسی که نام تجاری یا ثبت دامنه ایجاد می‌کند، استفاده شود. به‌عنوان‌مثال، بسیاری از نام‌های متداول دامنه.com قبلاً ثبت‌شده‌اند. در هنگام ایجاد یک نام جدید، می‌توانید از یک اصطلاح‌نامه برای یافتن کلمات مرتبط با آن‌ها استفاده کنید. به‌عنوان‌مثال، اگر تعمیرات انجام داده‌اید، می‌توانید کلمه تعمیر را جستجو کنید و کلمات مرتبط با آن مانند رفع، اصلاح و غیره را پیدا کنید که می‌تواند به‌عنوان جایگزینی برای تعمیر استفاده شود.

بهترین دیکشنری در ترجمه

مترجمین گاهی اوقات در کنار ترجمه‌ای که انجام می‌دهند نیاز به فرهنگ لغت جامع و تخصصی دارند که با مراجعه به آن می‌توانند معنای واقعی یک کلمه را تشخیص دهند. لذا برای مترجم انگلیسی که در دارالترجمه انگلیسی و یا یک مترجم ترکی که در دارالترجمه ترکی مشغول فعالیت است اخذ کلمات ناشناخته از دیکشنری‌های کاملاً تخصصی می‌تواند در جایگاه بهتر ترجمه کمک کند؛ بنابراین در خدمات ترجمه ارائه‌شده خوانندگان غالباً بدون مشکل می‌توانند از این خدمات بهره ببرند.

بهترین دیکشنری برای ترجمه انگلیسی

در اینترنت بسیاری از فرهنگ لغت و یا دیکشنری انگلیسی وجود دارند که در ذیل مختصری شرح خواهیم داد. در میان دیکشنری‌های آنلاین، Merriam-Webster دارای رابط بصری بیشتری است درحالی‌که آکسفورد کلمات بسیار بیشتری دارد و (به نظر پارسیس) تعاریف بهتری دارد.
Dictionary.com نیز به عنوان بهترین دیکشنری موردعلاقه جهان! آن‌چنان‌که میگویند خیلی عالی نیست (تعاریف ضعیفی دارد و از مثال‌های ساده استفاده می‌کند).

آکسفورد به‌طور مداوم در بین دانشمندان رتبه بالاتری دارد، اما 99٪ از مردم لغت‌نامه Merriam-Webster را مفیدتر می‌دانند زیرا ارزان‌تر هستند. بیشتر نسخه‌های آکسفورد به زبان انگلیسی نوشته‌شده است که ممکن است برای مخاطبان آمریکایی مشکلی ایجاد کند.

Visual Dictionary نیز به‌عنوان یکی از بهترین دیکشنری تصویری به‌حساب می‌آید. از جهان و سیاره ما، گرفته تا گیاهان و حیوانات، Visual Dictionary [DK] به‌عنوان یک دائره‌المعارف منحصربه‌فرد است که دارای اطلاعات ارزشمندی است. این نه‌تنها به شما می‌گوید که یک اصطلاح به چه معنی است، بلکه با بیش از 6000 عکس شگفت‌انگیز و بیش از 33000 شی‌ء و اصطلاحات تعریف‌شده بهترین انتخاب است.

کشف کنید که چگونه یک تلویزیون پلاسما کار می‌کند، داخل یک آتش‌فشان یا جدیدترین ماشین با فنّاوری پیشرفته بروید، ببینید که چگونه یک مجسمه برنز ساخته‌شده است، دنیای ماقبل تاریخ را کاوش کنید و پاسخ انواع سؤالات مربوط به علم، هنر، موسیقی، ورزش و موارد دیگر را در آن پیدا کنید. Visual Dictionary DK یک راهنمای مرجع بی‌نظیر است که برای همه خانواده جذاب خواهد بود.

بهترین دیکشنری برای ترجمه ترکی

ترکی یکی از زبان‌های مهم جهان است که صدها میلیون نفر در اروپا و آسیا در آن صحبت می‌کنند. زبان ترکی زبان رسمی کشور ترکیه است. اگرچه امروزه بسیاری از افراد به زبان ترکی صحبت کرده یا در ترکیه یا خارج از کشور تحصیل می‌کنند، هیچ فرهنگ لغت وجود ندارد که مخصوص زبان آموزان ترکی به‌عنوان یک‌زبان خارجی تألیف شود.

به‌طور انحصاری ما برای کاربران دیکشنری ترکی Turkish Class را معرفی می‌کنیم، شما در این برنامه قادر خواهید بود هر کلمه را که می‌خواهید با استفاده از زبان ترکی و یا انگلیسی جستجو کنید و آن را به‌صورت صوتی نیز گوش دهید و یا حتی اقدام به ذخیره‌سازی فرهنگ لغت شخصی خود کنید.

این فرهنگ لغت برای رفع چنین نیازی تولیدشده است؛ بنابراین، این بیشتر یک فرهنگ لغت یادگیرنده است که هدف اصلی آن کمک به دانشجویان ترکی است که سعی می‌کنند زبان را بفهمند و مفاهیم تخصصی را تشخیص دهند. ترکی یک‌زبان غنی با بیش از صد هزار کلمه است. این فرهنگ لغت شامل بیشترین استفاده با بیش از 4456 کلمه است.

بهترین دیکشنری‌های آنلاین با استفاده از روش‌های متنوعی برای ایجاد مطلب قادر خواهند بود به شما در جمع‌آوری و یادگیری لغات تخصصی کمک کند ما در اینجا 10 نمونه از بهترین دیکشنری آنلاین را معرفی خواهیم کرد پس با ما همراه باشید.

Wiktionary

سایت Wiktionary

1. Wiktionary

ویکی‌پدیا بر اساس همان ایدئولوژی پروژه دائره‌المعارف یا دانشنامه رایگان خود، پروژه تخصصی دیگری دارد که قابلیت ویرایش نیز داشته لذا ویکی‌پدیا دارای جامعه ویراستاری است که تصمیم می‌گیرد ویکی‌پدیا را تا حد امکان دقیق‌تر کند. بااین‌همه این برنامه به‌عنوان منبع تمام‌عیاربه‌حساب نمی‌آید، اما در صورت استفاده مسئولانه می‌تواند یکی از بهترین دیکشنری‌های آنلاین برای نیازهای شما باشد.

2. Google Dictionary

Google فرهنگ لغت زبان‌های مختلف با ویژگی‌هایی مانند تلفظ صوتی، تعاریف، جملات، عبارات مرتبط و موارد دیگر را دارد. این‌یکی از گسترده‌ترین و شاید بهترین فرهنگ لغت‌های آنلاین است و دارای مارک تجاری بسیار محکم است.

سایت Dictionary.com

سایت Dictionary.com

3. Dictionary.com

سایتی با بهترین نام دامنه از تمامی فرهنگ لغت‌های آنلاین نیز یکی از مفیدترین‌هاست. این سایت با Ask.com شریک است این سایت تعاریف، تلفظ‌ها، ریشه کلمات و تاریخ جهان را ارائه می‌دهد. همچنین مسئولیت یکی از بهترین برنامه‌های فرهنگ لغت موبایل را به عهده دارد.

سایت The Free Dictionary

سایت The Free Dictionary

4. The Free Dictionary

فرهنگ لغت رایگان به شما امکان جستجو از طریق کلمات، کاراکترها یا متن را می‌دهد. این نمونه از دیکشنری تعریف‌های مختلفی را به شما ارائه می‌دهد.

سایت Merriam-Webster Online

سایت Merriam-Webster Online

5. Merriam-Webster Online

یکی دیگر از 10 نمونه دیکشنری آنلاین که از با ارزشترین فرهنگ لغت‌های چاپی نیز خواهد بود، Merriam-Webster می‌باشد که برای راحتی شما یک وب‌سایت دارد. این‌یک فرهنگ لغت معمولی، اصطلاح‌نامه، ترجمه اسپانیایی به انگلیسی و یک فرهنگ لغت پزشکی است. این ویژگی‌ها نسبتاً پراکنده هستند اما اگر به دنبال فرهنگ لغت آنلاین با شجره‌نامه‌های خوب هستید، باید Merriam-Webster Online موردتوجه شما باشد.

Merriam-Webster Online

6. Cambridge Dictionary Online

دیکشنری کمبریج یکی دیگر از 10 نمونه دیکشنری آنلاین از فرهنگ لغت‌های چاپی مورداحترام است که تاریخچه زیادی در پشت آن وجود دارد. نسخه آنلاین از چهار فرهنگ لغت تشکیل‌شده است: فرهنگ لغت کمبریج انگلیسی، the Cambridge Learner’s Dictionary، فرهنگ لغت بین‌المللی کمبریج از افعال اصطلاحات و the Cambridge International Dictionary of Idioms. اگر به دنبال یکی از جدی‌ترین فرهنگ لغت‌های آنلاین هستید، دیکشنری کمبریج بسیار کارآمد خواهد بود.

7. Visuwords

این فرهنگ لغت گرافیکی آنلاین است که نمودارهایی بین کلمات و مفاهیم ایجاد می‌کند تا به شما در درک نحوه ارتباط آن‌ها کمک کند. این‌یک مفهوم واقعاً بی‌نظیر است، بنابراین اگر به دنبال Visuwords بی‌نظیر هستید یکی از بهترین دیکشنری‌های آنلاین است.

8. Wordia

وردیا یک گزینه سرگرم‌کننده برای جوانان برای یادگیری واژگان است که از بازی‌های یادگیری مبتنی بر کلمه به همراه واژگان ویدیویی تعاملی ساخته‌شده است. برای کسی که دارای سطح خواندن در مقطع راهنمایی به زبان انگلیسی باشد، چیزی نیست بلکه برای کودکان یا افرادی که انگلیسی را به‌عنوان زبان دوم یاد می‌گیرند، پتانسیل دارد.

9. NetLingo

مطمئن نیستید که برخی از کلمات اختصاری که آنلاین مشاهده می‌کنید چیست؟ NetLingo یکی از بهترین دیکشنری‌های آنلاین است که در صورت آشنا نبودن، توضیح می‌دهد که کلمات مخفف و مبهم مثل خندیدن که در پیام‌های نوشتاری استفاده می‌گردد چون LOL، FWIW و مبهم‌تر زبان انگلیسی چیست. امروز که در دهه بیست و یکم هستیم و بااین‌همه اصطلاحات جدید که هرروز ظاهر می‌شود، هنوز هم برای ما منبع ارزشمندی است.

10. Urban Dictionary

اگر می‌خواهید بخندید، یا اگر با برخی از زبان‌های عامیانه آشنا نیستید، فرهنگ لغت Urban Dictionary یکی از این 10 نمونه دیکشنری آنلاین بوده که ابزاری ارزشمند است. اگر این چیزی است که شما باید یاد بگیرید، این‌یکی از دیکشنری‌های آنلاین است که شما از آن سود بیشتری خواهید برد.

نوشتهٔ پیشین
مفهوم ترجمه چیست؟
نوشتهٔ بعدی
آموزش زبان آلمانی

پست های مرتبط

نتیجه‌ای پیدا نشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست