10 نمونه دیکشنری آنلاین - دارالترجمه رسمی پارسیس

10 نمونه دیکشنری آنلاین

10 نمونه بهترین دیکشنری های آنلاین جهان با استفاده از روشهای متنوعی برای ایجاد مطالب و کلمات قابل اعتماد کاربرد دارند ما در این جا 10 نمونه دیکشنری آنلاین تخصصی را نام خواهیم برد پس با ما همراه باشید

قبل از هرچیز بهتر است با کارایی آن به عنوان یک دیکشنری آنلاین آشنا شوید

ماهیت دیکشنری آنلاین

فرهنگ لغت یک لیست الفبایی از کلمات و معانی آنها است. فرهنگ لغت به کاربران کمک می کند تا تعاریف را به گونه ای بدست آورند تا درک بهتری از کلمه و درک کلی بهتر یک زبان یا زمینه  داشته باشند. در بسیاری از رایانه ها فرهنگ لغت الکترونیکی وجود ندارد ، با این حال ، با دسترسی به اینترنت ، صدها فرهنگ لغت آنلاین رایگان وجود خواهد داشت

 تفاوت بین فرهنگ لغت و اصطلاحنامه

فرهنگ لغت برای توصیف معنای یک کلمه استفاده می شود در صورتی که  اصطلاحنامه برای گروه بندی کلمات مختلف با همان معنی (مترادف) و کلمات مشابه استفاده می شود.

به عنوان مثال ، جستجوی کلمه “کامپیوتر” در فرهنگ لغت  فارسی آن را به کلمه رایانه تعریف خواهد کرد. جستجوی کلمه “رایانه” در اصطلاحنامه ممکن است کلماتی مانند PC ، CPU ، ماشین حساب ، چرتکه و لپ تاپ را که می تواند به جای کلمه رایانه استفاده شود ، بیان کند.

فرهنگ لغت اغلب در رایانه برای یافتن کلمات معنی و به عنوان راهی برای یافتن درست املاء یک کلمه استفاده می شود.

اصطلاحنامه یا فرهنگ جامع

یک اصطلاحنامه میتواند شامل موارد ذیل باشد :

 1. یک اصطلاحنامه یک ابزار نرم افزاری است که همراه با برخی از پردازنده های کلمه ساخته شده که مترادف کلمات انتخاب شده را  در دستور کار قرار میدهد .

کاربرانی که از Microsoft Word استفاده می کنند می توانند با برجسته کردن کلمه مورد نظر برای جستجو و فشردن کلید میانبر  Shift + F7 یک اصطلاحنامه را باز کنند.

اصطلاحنامه و فرهنگ لغت

 1. اصطلاحنامه یک کتاب جامع و برنامه نرم افزاری یا خدمات آنلاین است که کلمات جایگزین یا مشابه یک کلمه را ارائه می دهد. به عنوان مثال ، جستجوی “امید” ممکن است مترادف هایی مانند “دستاورد” ، “ایمان” ، “جاه طلبی” و “خوش بینی” را برگرداند.

اصطلاحنامه در مقابل دیکشنری

همانگونه که بیان شد اصطلاحنامه فرهنگ لغت جامع  برای گروه بندی کلمات مختلف با همان معنی (مترادف) و کلمات مشابه استفاده می شود. از طرف دیگر ، یک  دیکشنری  به منظور توضیح تعریف یک کلمه است. به عنوان مثال ، جستجوی کلمه “کامپیوتر” در اصطلاحنامه ممکن است کلماتی مانند PC ، CPU ، ماشین حساب ، چرتکه و لپ تاپ را  بیان کند. اما با جستجوی کلمه “رایانه” در فرهنگ لغت ، این کلمه را مانند آنچه در تعریف رایانه یافت می شود ، تعریف می کند.

چرا کسی به یک اصطلاحنامه در رایانه احتیاج دارد؟

اصطلاحنامه در هنگام نوشتن نامه الکترونیکی ، نامه یا کاغذ برای یافتن معنی جایگزین برای کلمات در رایانه استفاده می شود. به عنوان مثال ، تکرار همان کلمه در طول نوشتار شما می تواند برای خواننده تکراری باشد و می توانید از یک اصطلاحنامه استفاده کنید تا مترادف کلمه را بدست آورید.

اصطلاحنامه همچنین می تواند برای کسی که نام تجاری یا ثبت دامنه ایجاد می کند ، استفاده شود. به عنوان مثال ، بسیاری از نام های متداول دامنه .com قبلاً ثبت شده اند. در هنگام ایجاد یک نام جدید ، می توانید از یک اصطلاحنامه برای یافتن کلمات مرتبط با آنها استفاده کنید. به عنوان مثال ، اگر تعمیرات انجام داده اید ، می توانید کلمه تعمیر را جستجو کنید و کلمات مرتبط با آن مانند رفع ، اصلاح و غیره را پیدا کنید که می تواند به عنوان جایگزینی برای تعمیر استفاده شود.

آیا نویسنده هستید؟

اگر چیزی بنویسید یا بازی های کلمه ای انجام دهید ، فرهنگ لغت ، اصطلاحنامه ها و سایر ابزارهای مرجع می توانند مفید باشند. ما برای جستجوی کلمات ، یافتن مترادف و یا ساختن کلمات میتوانیم از هر کدام از این دو ابزار بهره ببریم.

برنامه ها و وب سایت های دیکشنری آنلاین و اصطلاحنامه به ما اجازه می دهند فراتر از فرهنگ لغت چاپ شده ، تاریخ گذاری شود. بدون نیاز به خرید فرهنگ لغت و سایر کتابهای مرجع ، می توانید اطلاعات به روز و بسیار جدیدتری را در وب بیابید. برنامه ها و وب سایت های زیر ابزار مرجع مفیدی را به صورت رایگان ارائه می دهند.

کاربرد دیکشنری در ترجمه

مترجمین گاهی اوقات در کنار ترجمه ای که انجام میدهند نیاز به فرهنگ لغت جامع و تخصصی دارند که با مراجعه به آن میتوانند معنای واقعی یک کلمه را تشخیص دهند لذا برای مترجم انگلیسی که در دارالترجمه انگلیسی و یا یک مترجم ترکی که در دارالترجمه ترکی مشغول فعالیت است برخی تمرینات و اخذ کلمات ناشناخته از دیکشنری های کاملا تخصصی می تواند در جایگاه بهتر ترجمه کمک کند . بنابراین در خدمات ترجمه ارائه شده خوانندگان غالبا بدون مشکل میتوانند از خدمات ترجمه تخصصی و یا ترجمه زبان خود از بهره ببرند .

بهترین دیکشنری انگلیسی

در اینترنت بسیاری فرهنگ لغت و یا دیکشنری انگلیسی وجود دارد که در ذیل مختصری شرح خواهیم داد

در میان دیکشنری های آنلاین ، Merriam-Webster دارای رابط بصری بیشتری است در حالی که آکسفورد کلمات بسیار بیشتری دارد و (به نظر پارسیس) تعاریف بهتری دارد.

 Dictionary.com – دیکشنری آنلاین مورد علاقه جهان!  آنچنان که میگویند خیلی عالی نیست (تعاریف ضعیفی دارد و از مثالهای ساده  استفاده می کند) ،

آکسفورد به طور مداوم در بین دانشمندان رتبه بالاتری دارد ، اما 99٪ از مردم لغت نامه Merriam-Webster را مفیدتر می دانند زیرا ارزان تر هستند. بیشتر نسخه های آکسفورد به زبان انگلیسی نوشته شده است که ممکن است برای مخاطبان آمریکایی مشکلی ایجاد کند.

Visual Dictionary DK بهترین فرهنگ لغت تصویری در   دانشنامه ها است. این فرهنگ لغت توسط Dorling-Kindersley  یا همان DK  نگارش شده است .

از جهان و سیاره ما ، گرفته تا گیاهان و حیوانات ، تا بدن انسان و جدیدترین علم و فناوری ، Visual Dictionary [DK] تجدید نظر شده و  به عنوان  یک دائره المعارف منحصر به فرد است که دارای اطلاعات ارزشمندی  است این نه تنها به شما می گوید که یک اصطلاح به چه معنی است ، بلکه با بیش از 6000 عکس شگفت انگیز و بیش از 33000 شی و اصطلاحات تعریف شده به شما خود را نشان می دهد.

کشف کنید که چگونه یک تلویزیون پلاسما کار می کند ، داخل یک آتشفشان یا جدیدترین ماشین با تکنولوژی پیشرفته بروید ، ببینید که چگونه یک مجسمه برنز ساخته شده است ، دنیای ماقبل تاریخ را کاوش کنید و پاسخ انواع سوالات مربوط به علم ، هنر ، موسیقی ، ورزش و موارد دیگر را پیدا کنید. .

 Visual Dictionary DK  یک راهنمای مرجع بی نظیر است که برای همه خانواده جذاب خواهد بود

 

بهترین دیکشنری ترکی

ترکی یکی از زبانهای مهم جهان است که صدها میلیون نفر در اروپا و آسیا  در آن  صحبت می کنند. زبان ترکی زبان رسمی کشور ترکیه است. اگرچه امروزه بسیاری از افراد به زبان ترکی یا در ترکیه یا خارج از کشور تحصیل می کنند ، هیچ فرهنگ لغت وجود ندارد که مخصوص زبان آموزان ترکی به عنوان یک زبان خارجی تالیف شود.

به طور انحصاری ما  برای کاربران دیکشنری ترکی  Turkish Class  را معرفی میکنیم , شما در این برنامه قادر خواهید بود هر کلمه را که میخواهید با استفاده از ترکی و یا انگلیسی جستجو کنید آن را به صورت صوتی نیز گوش دهید و یا حتی اقدام به ذخیره سازی فرهنگ لهت شخصی خود کنید .

این فرهنگ لغت برای رفع چنین نیاز تولید شده است. بنابراین ، این بیشتر یک فرهنگ لغت یادگیرنده است که هدف اصلی آن کمک به دانشجویان ترکی است که نه تنها سعی می کنند زبان را بفهمند بلکه تولید کنند. ترکی یک زبان غنی با بیش از صد هزار کلمه است. این فرهنگ لغت شامل بیشترین استفاده از 4456 کلمه است.

بهترین دیکشنریهای آنلاین با استفاده از روشهای متنوعی برای ایجاد مطلب قادر خواهند بود به شما در جمع اوری و یادگیری لغات تخصصی کمک کند ما در این جا 10 نمونه از بهترین دیکشنری انلاین را معرفی خواهیم کرد پس بام ما همراه باشید .

 1. Wiktionary

ویکی پدیا بر اساس همان ایدئولوژی پروژه دائره المعارف  یا دانشنامه رایگان خود  ، پروژه تخصصی دیگری دارد که قابلیت ویرایش نیز داشته  لذا ویکی پدیا دارای جامعه ویراستاری است که تصمیم می گیرد ویکی پدیا را تا حد امکان دقیق تر کند. با این همه  این برنامه به عنوان منبع تمام عیار به حساب نمی آید ، اما در صورت استفاده مسئولانه می تواند یکی از بهترین دیکشنری های آنلاین برای نیازهای شما باشد.

 1. Google Dictionary

Google فرهنگ لغت زبان های مختلف زیادی با ویژگی هایی مانند تلفظ صوتی ، تعاریف ، جملات ، عبارات مرتبط ، عبارات مرتبط و موارد دیگر دارد. این یکی از گسترده ترین و شاید بهترین فرهنگ لغت های آنلاین است ، و دارای مارک تجاری بسیار محکم است.

 1. Dictionary.com

سایتی با بهترین نام دامنه از تمامی فرهنگ لغت های آنلاین نیز یکی از مفیدترین هاست.  این سایت با Ask.com شریک است این سایت تعاریف ، تلفظ ها ، ریشه کلمات و تاریخ جهان را ارائه می دهد. همچنین مسئولیت یکی از بهترین برنامه های فرهنگ لغت موبایل را به عهده دارد.

 1. The Free Dictionary

فرهنگ لغت رایگان به شما امکان جستجو از طریق کلمات ، کاراکترها یا متن را می دهد. این تعریف های مختلفی را به شما می دهد

 1. Merriam-Webster Online

یکی از محترم ترین فرهنگ لغت های چاپی نیز برای راحتی شما یک وب سایت دارد. این یک فرهنگ لغت معمولی ، اصطلاحنامه ، ترجمه اسپانیایی به انگلیسی و یک فرهنگ لغت پزشکی است. این ویژگی ها نسبتاً پراکنده هستند اما اگر به دنبال فرهنگ لغت آنلاین با شجره نامه های خوب هستید ، باید Merriam-Webster Online مورد توجه شما باشد.

 1. Cambridge Dictionary Online

دیکشنری کمبریج یکی دیگر از فرهنگ لغت های چاپی مورد احترام است که تاریخچه زیادی در پشت آن وجود دارد .

نسخه آنلاین از چهار فرهنگ لغت تشکیل شده است: فرهنگ لغت کمبریج انگلیسی ،  the Cambridge Learner’s Dictionary ، فرهنگ لغت بین المللی کمبریج از افعال اصطلاحات و the Cambridge International Dictionary of Idioms. اگر به دنبال یکی از جدی ترین فرهنگ لغت های آنلاین هستید ، دیکشنری کمبریج بسیار کارامد خواهد بود .

 1. Visuwords

این فرهنگ لغت گرافیکی آنلاین است که  نمودارهایی بین کلمات و مفاهیم ایجاد می کند تا به شما در درک نحوه ارتباط آنها کمک کند. این یک مفهوم واقعاً بی نظیر است ، بنابراین اگر به دنبال Visuwords بی نظیر هستید یکی از بهترین دیکشنری های آنلاین است.

 1. Wordia

وردیا یک گزینه سرگرم کننده برای جوانان برای یادگیری واژگان است که از بازی های یادگیری مبتنی بر کلمه به همراه واژگان ویدیویی تعاملی ساخته شده است. برای کسی که دارای  سطح خواندن در مقطع راهنمایی به زبان انگلیسی باشد ، چیزی نیست بلکه برای کودکان یا افرادی که انگلیسی را به عنوان زبان دوم یاد می گیرند ، پتانسیل دارد.

 1. NetLingo

مطمئن نیستید که برخی از کلمات اختصاری که آنلاین مشاهده می کنید چیست؟

NetLingo یکی از بهترین دیکشنری های آنلاین است که در صورت آشنا نبودن ، توضیح می دهد که کلمات مخفف و مبهم مثل خندیدن که در پیام های نوشتاری استفاده میگردد چون  LOL ، FWIW و مبهم تر زبان انگلیسی چیست. امروز که  در  دهه بیست و یکم هستیم ، و با این همه اصطلاحات جدید که هر روز ظاهر می شود ، هنوز هم برای ما منبع ارزشمندی است.

 1. Urban Dictionary

اگر می خواهید بخندید ، اگر با برخی از زبان های عامیانه که با آنها آشنا نیستید ، فرهنگ لغت Urban Dictionary ابزاری ارزشمند است. اگر این چیزی است که شما باید یاد بگیرید ، این یکی از دیکشنری های آنلاین است که شما از آن سود بیشتری خواهید برد.

نوشتهٔ پیشین
مفهوم ترجمه چیست؟
نوشتهٔ بعدی
آموزش زبان آلمانی

پست های مرتبط

نتیجه‌ای پیدا نشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست